pondělí 21. prosince 2015

Zelení Piráti všech krajů, spojte se!

zdroj: www.fb.com/iniciativa.zeleni.pirati
Zelení a Piráti, mám na vás prosbu. Věřím, že i vám záleží na tom, aby naše země byla jedním z nejlepších míst k životu. A abyste to mohli prosazovat, tak se musíte někam dostat. Proč je klíčové, abyste se nyní spojili?

V krajských volbách to máte snadnější, protože vám stačí 5 % na to, abyste se jako koalice do zastupitelstva dostali. V Jihomoravském kraji jste si to už naštěstí uvědomili. Ale opravdu si myslíte, že se vám podaří nezůstat mimo i v každém z těch dalších krajů, pokud budete kandidovat samostatně? Jak, že se jmenuje ten váš společný europoslanec, který naposledy získal 8,55 % hlasů?

Jistě, nejste úplně tytéž strany a stejně tak jsou mírně odlišní i vaši voliči. Jenže ve složité době, v jaké se naše země, Evropa, svět i jednotlivé kraje nacházejí, jsou vaše odlišnosti natolik marginální, že byste se měli soustředit na ty klíčové věci, které vás spojují, a využít to ve prospěch vašich voličů a nás všech. Nikomu nepomůžete, když budete mít sice 100% čistý program a své kandidátky, ale nikam se nedostanete, a nebudete tak mít možnost nic z toho prosadit.

Kdybyste se spojili

Nejde jen o negativní témata, na nichž se můžete shodnout, a na nichž by bylo možné získat hlas liberálně-demokratických voličů okolo politického středu. V krajích je třeba bojovat nejen proti jejich ovládnutí komunisty, (polo)fašisty, kmotry, oligarchy či populisty. Je tam k tomu všemu navíc i řada pozitivních témat, na které byste se mohli zaměřit.

Můžete zařídit, aby správa našich krajů byla skutečně transparentní, aby občan věděl, na jaké veřejné služby své těžce vydělané peníze skrze daňový systém do krajů posílá. Mohli byste dohlížet na to, aby se neutrácelo za nesystémové nesmysly, a aby rozpočty zůstávaly vyrovnané a kraje nebyly zadlužené.

Zároveň s tím můžete prosazovat, aby krajská vzdělávací politika byla v souladu s tím, že žijeme ve 21., a nikoliv v 18. století. Mohli byste bojovat za kvalitní a dostupnou zdravotní péči, za vhodnou sociální politiku, za pěstování kultury, vyváženého místního rozvoje, za různorodou dopravu, čisté ovzduší, elektronizaci a debyrokratizaci. A je toho daleko víc a vy to víte.

V některých krajích byste se ale měli spojit i s dalšími subjekty. Například v tom Ústeckém, Karlovarském, Libereckém či Středočeském by byla vhodná předvolební koalice i s lidovci. Chápu, že jako spíše společensko-kulturně liberální/progresivní strany můžete mít obavy, že by to v těchto detailech skřípalo. To se u řady jednotlivců asi stát může, ale není to natolik podstatné, abychom kvůli tomu museli mít rudé nebo hnědé kraje.

A kromě lidovců byste se v řadě regionů mohli spojit i s dalšími stranami. Mám na mysli především Starosty a nezávislé, kteří si taktéž z nějakého zvláštního důvodu myslí, že v řadě krajů uspějí samostatně. Spojení zelených a Pirátů se Starosty by mohlo mít smysl třeba v mém Moravskoslezském kraji. A tam by bylo ideální, kdybyste rektora VŠB-TUO přesvědčili, ať se vykašle na Babiše a postaví se do čela vaší společné kandidátky.

Kde už byste mohli být?

Přiznejme si to otevřeně. Kdybyste se spojili už dávno, tak jste dneska mohli mít nejenom někoho v Senátu, ale i svého zástupce v Evropském parlamentu, několik poslanců, možná i ministrů a krajské zastupitele ve Středočeském, Jihomoravském a málem i v Moravskoslezském kraji. Není to sice jisté, ale pokud byste netříštili síly, tak si myslím, že i v těch dalších.

Myslete na to, že pokud v krajích, v Evropském parlamentu a následně i ve Sněmovně nebudete, tak nikomu nepomůžete, ani sobě. Vaše programy a mentalita vašich voličů není natolik odlišná, abyste nemohli pragmatické předvolební spojenectví uzavřít.

Taky myslete na voliče, jako jsem já, kteří minule volili Piráty, protože skoro jako jediní měli kvalitní krajský program, ale kteří je nyní volit nebudou, pokud nebude velká šance, že překročí 5 %. Naše země nyní není v situaci, kdy by si mohla dovolit jen tak vyhazovat hlasy svobodně a demokraticky smýšlejících voličů. A to nejen v našich krajích.

Celostátně je vaše budoucí spojenectví ještě důležitější. Nutno říct, že vzhledem k nevýraznosti současných lídrů obou vašich stran a naopak dobré zapamatovatelnosti předchozího pirátského předsedy byste Ivana Bartoše měli přesvědčit, ať se do čela Zelených Pirátů postaví i pro nadcházející sněmovní volby.

Asi kvůli dredům jsem k němu měl vždycky předsudky, že je to jen pomatený zhulenec, ale v nedávném rozhovoru mě přesvědčil, že má na to, aby byl jedním z nejlepší opozičních lídrů současnosti. Možná i v něčem lepší než Kalousek s Fialou dohromady. Jo a nekandidujte pak jako koalice, ale vytvořte novou stranu jen pro volební účely, aby vám i do sněmovny stačilo mít pouze 5 %. Ale to asi víte.

Související články: