čtvrtek 19. července 2012

Oni si zvýšili platy! To nás přece zruinuje!!!


Ano, souhlasím s vámi - zvýšit si platy v době, kdy je většina občanů přesvědčena, že se jim snižuje životní úroveň, kdy vláda nesmyslně zvyšuje daně a udělat to vše ještě ve společnosti, která je přesvědčena, že politici by měli za svou práci pobírat snad jen almužnu (zatímco kdyby tam byli oni (pivní kecálisti) sami, tak by si samozřejmě nakradli ještě více), je ze strany vlády mírně řečeno hloupé a neprozíravé. Snad to nejsou ony očekávané a potřebné nepopulární kroky. Ale proč nám to tak vadí?

Pokud se nějakému občanovi nelíbí, že si jeho volený zástupce zvýšil plat, a má pocit, že to dělá neoprávněně, existuje jednoduché řešení - prostě si zjistěte, který politik pro danou věc hlasuje, a příště ho nevolte!

Co je však horší? Závist a nenávist! A to téměř třídní, minimálně stavovská. Vzhledem k tomu, že žijeme v demokratické zemi, panuje zde naprosto mylná představa, že politici jsou nějaká vyvolená privilegovaná nesmrtelná skupina, nějací "zlí oni", zatímco jsme tu "hodní my". A tito "oni" se "nám" údajně snaží neustále škodit, a my proti "nim" musíme bojovat (a taky proti "nim" nemůžeme nic udělat)! 

Ne, vážení, takhle demokracie nefunguje! Jsme tady my všichni a my všichni si volíme své zástupce (zaměstnance), které příště volit nemusíme. Takže pokud má někdo pocit, že máme ty zástupce špatné, nechť bere na vědomí, že máme jen takové politiky, jako jsme my sami, tedy skutečně naše zástupce. A někdy si říkám, že na to, jací jsme my občané, máme ty politiky ještě zatraceně dobré!

A už se budu opakovat, když znovu upozorním na to, jak si občané často stěžují, že se o ně politici zajímají jen před volbami, a pak čtyři roky nic. Sáhněme si prosím všichni do svědomí - kolik času věnujeme politikům my sami? Mnozí z nás se začnou zajímat až ve volební místnosti, někteří ani volit nejdou. 

A argument, že na to nemáme čas, protože přece musíme vydělávat peníze, abychom mohli platit daně, je asi tak platný, jako si stěžovat, že v obchodě necháváme moc peněz, zatímco máme na schránce hrdě napsáno, že reklamní letáky, které by nám mohly pomoci ušetřit stovky korun ročně, nechceme. Naši volení zástupci-politici jsou (bohužel) zodpovědní za mnoho miliard korun, které tvoří desítky procent našich daní!

Je proto v našem nejlepším zájmu se o naše politiky zajímat celé volební období - a pokud chceme mít více peněz (tedy platit nižší daně), musíme si volit zodpovědnější, čestnější a schopnější zástupce!